Biocodex na świecie

Nasze dziedzictwo

Biocodex jest firmą rodzinną założoną ponad 70 lat temu w celu wprowadzenia na rynek pierwszego na świecie probiotycznego szczepu drożdży – Saccharomyces boulardii CNCM I-745®. Od tego czasu firma Biocodex poszerzyła wiedzę fachową na temat mikrobioty jelitowej, przekształcając się z francuskiego pioniera w międzynarodowego gracza w dziedzinie mikrobioty.

Historia firmy Biocodex

Historia firmy Biocodex rozpoczęła się w latach 20. XX wieku wraz z odkryciem w Indochinach przez francuskiego biologa Henriego Boularda drożdży Saccharomyces boulardii. W tym czasie w Azji często występowały epidemie cholery. Henri Boulard bardzo zainteresował się chorobami tropikalnymi.

Ten agronom zaobserwował, że mieszkańcy Indochin próbują leczyć wywoływaną przez cholerę biegunkę zakaźną pijąc napój na bazie liczi i mangostanu. Henri Boulard postanowił dokładnie zbadać skład skórek tych owoców. Udało mu się wówczas zidentyfikować specyficzny szczep drożdży z rodziny Saccharomyces – unikatowy szczep Saccharomyces boulardii CNCM I-745®, który firma Biocodex wytwarza do dziś.

Henri Boulard u źródeł probiotyków

Ten film dokumentalno-fabularny przeniesie nas do początków XX wieku, kiedy to agronom Henri Boulard odkrył w sobie pasję do roślin i drożdży, żywych mikroorganizmów zdolnych do wywoływania fermentacji. Film opowiada o podróży Boularda po Indochinach, która doprowadziła do odkrycia przez niego pierwszego na świecie probiotycznego szczepu drożdży stosowanego w medycynie.

Unikatowy szczep firmy Biocodex

W 1953 r. firma Biocodex nabyła prawa do szczepu drożdży i procesu fermentacji Henriego Boularda, a w 1961 r. zarejestrowała liofilizowane drożdże Saccharomyces boulardii CNCM I-745® jako lek. Ten unikatowy szczep został zdeponowany w Instytucie Pasteura (w Paryżu) w 1989 r.

  • Ponad 100 badań naukowych potwierdziło skuteczność naszego unikatowego szczepu.
  • Lek ten zdobył zaufanie lekarzy – od chwili wprowadzenia na rynek, 460 MILIONÓW ludzi przeszło kurację Saccharomyces boulardii CNCM I-745.
Saccharomyces boulardii CNCM I-745

Poza gastroenterologią firma Biocodex rozwija również kompetencje naukowe w innych obszarach leczniczych, takich jak ból, neurologia czy medycyna ogólna. Przejęcie Laboratoires Iprad na początku 2020 roku sprawiło, że firma Biocodex koncentruje się teraz również na zdrowiu kobiet.