Działalność naukowa
Firma Biocodex opracowuje, wytwarza i dystrybuuje światowej klasy produkty farmaceutyczne i rozwiązania zdrowotne dla pacjentów w ponad 100 krajach. Skupiając się na trzech głównych filarach (misji związanej z mikrobiotą, lekach sierocych i zdrowiu kobiet), łączymy własną działalność badawczo-naukową, partnerstwa naukowe, doświadczenie w produkcji oraz inwestycje w start-upy, aby utrzymać się w czołówce pod względem innowacyjności i jakości.
Badania i rozwój
Firma Biocodex dysponuje własnym centrum badawczo-rozwojowym. Od 1989 roku ma siedzibę w Compiègne (departament Oise, Francja). Nad projektami badawczymi pracuje ponad 50 wysoko wykwalifikowanych naukowców, dysponujących dogłębną wiedzą na temat produktów Biocodex.
Doświadczenie firmy Biocodex w zakresie badań i rozwoju
Firma Biocodex zarządza centrum badawczo-rozwojowym w Compiègne, niedaleko Paryża. Ponad 50 wysoko wykwalifikowanych naukowców, dysponujących dogłębną wiedzą na temat naszych produktów, prowadzi tam prace z zakresu chemii, farmakologii, mikrobiologii i badań klinicznych.
Nasze centrum badawczo-rozwojowe koncentruje się na trzech priorytetach:
- Dalszy rozwój oferty produktów Biocodex.
- Poszukiwanie nowych wskazań.
- Innowacje w zakresie nowych postaci farmaceutycznych.
Główne obszary naszej działalności badawczej to:
- Gastroenterologia
- Probiotyki i różne obszary ich zastosowania
- Ośrodkowy układ nerwowy.
Połączone doświadczenie naszych naukowców pozwala firmie Biocodex na tworzenie metod syntezy przyjaznych dla środowiska, gwarantowanie jakości farmaceutycznej naszych składników aktywnych, badanie mechanizmów działania leków, wyrobów medycznych i suplementów diety oraz ocenę ich skuteczności i tolerancji.
Zespół badawczo-rozwojowy skupia całą swoją energię na poprawie samopoczucia pacjentów i budowaniu przyszłości firmy Biocodex.
Osiągnięcia firmy Biocodex w zakresie badań i rozwoju
Diacomit®, odkryty i opracowany przez jednostkę badawczo-rozwojową firmy Biocodex, to lek sierocy przeznaczony do leczenia rzadkiej i bardzo ciężkiej postaci epilepsji. Lek ten uzyskał pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Europie, Japonii, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Australii i Szwajcarii.
Biocodex zakłady produkcyjne
Biocodex prowadzi trzy zakłady produkcyjne we Francji i Maroku zgodnie z najwyższymi standardami, co pozwala zagwarantować jakość i bezpieczeństwo produktów.
Najnowszej generacji centrum produkcyjne i logistyczne firmy Biocodex w Beauvais (Francja)
Od 1968 r. firma Biocodex dysponuje 9-hektarowym centrum produkcyjnym i logistycznym w Beauvais, niedaleko Paryża.
Zakład skupiał się początkowo na produkcji drożdży probiotycznych Biocodex Saccharomyces boulardii CNCM I-745®, a następnie był stopniowo rozbudowywany, co pozwoliło zaspokoić rosnący popyt w miarę rozwoju firmy. Od 2005 roku firma Biocodex przyspieszyła ten proces, inwestując w najnowocześniejsze urządzenia i technologie. W 2017 roku firma Biocodex zrealizowała ważny etap, instalując jedną z największych na świecie platform liofilizacyjnych w przemyśle farmaceutycznym, do stosowania przy produkcji Saccharomyces boulardii CNCM I-745®. Rozbudowa ta była prawdziwym wyczynem technicznym, gdyż odbyła się bez nawet jednego dnia przerwy w produkcji.
Platforma ta obejmuje:
- 30 różnych urządzeń,
- w tym dwa bioreaktory o pojemności 15 000 litrów,
- wirówkę separacyjną oraz
- dwa liofilizatory o powierzchni 55 m².
Certyfikaty Dobrej Praktyki Produkcyjnej firmy Biocodex
Fabryka w Beauvais kontroluje cały proces produkcji leków, od wytwarzania po spedycję. W zależności od produktu nasz zakład może wytwarzać aktywny składnik farmaceutyczny i/lub pakować produkt końcowy. We wszystkich przypadkach Beauvais stanowi serce naszego systemu jakości, zgodnego z Dobrymi Praktykami Produkcyjnymi (GMP), o czym świadczą certyfikaty Francuskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych (ANSM), Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (USFDA) oraz innych organów krajowych na całym świecie.
Kluczowe dane dotyczące Beauvais
- Ponad 200 pracowników
- Centrum logistyczne o powierzchni 6000 m2
- 90 mln opakowań wysyłanych co roku
- 96% dostaw realizowanych na czas
- Spedycja do ponad 120 krajów
Zakłady firmy Biocodex w Casablance (Maroko)
Od 2012 r. firma Biocodex dysponuje 1-hektarowym zakładem w Nouaceur w pobliżu Casablanki. Zakład ten skupia się na wytwarzaniu produktów Biocodex w formie płynnej.
Fabryka w Casablance kontroluje cały proces produkcji leków, od wytwarzania do dystrybucji i kontroli jakości, zgodnie z marokańskimi i europejskimi Dobrymi Praktykami Produkcyjnymi (GMP).
Nasz zakład może wyprodukować aż:
- 40 mln fiolek rocznie
- na dwóch liniach produkcyjnych
- obsługiwanych przez zespół 50 wysoko wykwalifikowanych operatorów
Zakład Ferlux (Francja)
Przejęta przez Biocodex w 2014 roku firma Ferlux dysponuje 2-hektarowym zakładem w pobliżu Clermont-Ferrand w południowej Francji. Jako pionier nauki nauce o polifenolach i producent jedynego ekstraktu z borówki o statusie aktywnego składnika farmaceutycznego, firma Ferlux realizuje pasję związaną z różnorodnością barwnych flawonoidów i ich niezwykłych korzyści zdrowotnych.
Stosując procesy biotechnologiczne i nieinwazyjne procesy ekstrakcji/oczyszczania Ferlux wytwarza ze starannie wyselekcjonowanych superowoców najwyższej jakości suche ekstrakty bogate w bioflawonoidy.
Biocodex inwestycje w start-upy
Firma Biocodex inwestuje w start-upy od 2016 roku i stała się kluczowym graczem we francuskim ekosystemie biotechnologicznym. Koncentrujemy się głównie na spółkach próbujących zrealizować niezaspokojone potrzeby medyczne oraz innowacyjne terapie oparte na probiotykach, czyli korzystnych dla zdrowia szczepach bakterii. Dzięki dalekosiężnemu podejściu i doświadczeniu branżowemu firma Biocodex jest uznawana za wartościowego partnera przez dyrektorów generalnych, właścicieli projektów i tradycyjnych inwestorów, takich jak zarządzający funduszami. Firma Biocodex zawsze szuka możliwości wspierania nowych, istotnych projektów.
Biocodex inwestuje w MaaT Pharma
Firma Biocodex nabyła udziały w spółce MaaT Pharma w 2016 roku. Badania prowadzone przez MaaT Pharma wykorzystują potencjał przeszczepu mikrobioty kałowej (FMT) jako opcji leczniczej, przyspieszając innowacje w dziedzinie leczenia mikrobiotą. Firma Biocodex wnosi 60 lat doświadczenia branżowego w hodowli szczepów, liofilizacji i leczeniu doustnym, podczas gdy profil spółki MaaT Pharma koncentruje się na zastosowaniu FMT jako terapii u pacjentów z chorobą przeszczep przeciw gospodarzowi (GvHD) i ostrą białaczką szpikową (AML). Spółka MaaT Pharma opracowała również technologię Maat Microbiome Restoration Biotherapeutics (MMRB), skupiającą się na gromadzeniu i analizie danych (platforma GutPrint®), wraz z zakładem stosującym aktualną Dobrą Praktykę Produkcyjną (cGMP).
Biocodex inwestuje w Exeliom Biosciences
Biocodex inwestuje w Exeliom Biosciences od 2018 r. Misją tej spółki jest rozwój nowej klasy leków, Live Biotherapeutics, w oparciu o coraz lepsze zrozumienie centralnej roli mikrobioty w układzie odpornościowym. Firma Exeliom Biosciences opracowała metodę z wykorzystaniem jednego szczepu Faecalibacterium prausnitzii, która jej zdaniem może znacząco poprawić leczenie chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Biocodex inwestuje w TargEDys
W 2019 roku firma Biocodex nabyła udziały w TargEDys, start-upie mającym na celu działanie na rzecz równowagi metabolicznej. Wśród innowacji firmy można wymienić, Probiosatys™ z unikatowym szczepem Hafnia alvei 4597. Technologia ta jest dostępna dla konsumentów dzięki produktowi Symbiosys® Satylia® firmy Biocodex.
Biocodex inwestuje w Kinnov Therapeutics
Firma Biocodex inwestuje w Kinnov Therapeutics od 2018 r. Skupiając się na opracowywaniu nowych strategii leczenia uzależnień Kinnov Therapeutics koncentruje swoje badania na połączeniu cyproheptadyny i prazosyny, dwóch cząsteczek, które działają synergicznie w leczeniu uzależnień.
Kinnov Therapeutics prowadzi badanie kliniczne II fazy, które ma potwierdzić skuteczność połączenia cyproheptadyny i prazosyny w leczeniu uzależnienia od alkoholu – dziedziny, w której brakuje rozwiązań medycznych. Projekt ten otrzymał dofinansowanie z programu ramowego w zakresie badań naukowych oraz innowacji Unii Europejskiej „Horyzont 2020”.